Maraton psaní dopisů

Naše škola se zapojila do projektu „Maraton psaní dopisů“, který pořádá Amnesty International.

Každý rok si Amnesty vybere několik lidí z různých zemí, kteří jsou nespravedlivě vězněni, nebo jsou jiným způsobem porušována jejich lidská práva. Lidé z celého světa potom píší dopisy představitelům vlád těchto zemí a žádají je, aby situaci napravili. Tito představitelé jsou tedy v jeden moment zavalení obrovským množstvím dopisů, které nemůžou dost dobře ignorovat, a poměrně často se pod tlakem skutečně rozhodnou daného člověka propustit.

Protože jsme o lidských právech mluvili při psaní dopisů už vloni, žáci si pamatovali základní koncept a mohli jsme se dostat i ke konkrétnějším tématům. S pomocí obrázků jsme si povídali o konkrétních lidských právech, která se poté objevila (byla porušena) v jednotlivých případech.

Prostřednictvím debaty o právu homosexuálů na manželství nebo na adopci jsme se dopracovali k zajímavé hlubší diskusi o konceptu lidských práv – Kdo rozhoduje, jaká práva na seznamu budou a jaká ne? Proč má někdo důvod lidská práva nedodržovat?

Prostřednictvím obrázkové prezentace jsme žákům představili šest nespravedlivě vězněných lidí, kterým se Amnesty International letos snaží pomoci Maratonem psaní dopisů.

Prostřednictvím příběhů (především z Běloruska, Číny a Egypta) jsme se dostali k širší debatě o fungování a znacích demokratických a nedemokratických režimů (v demokracii můžeme volit, v nedemokratickém státě nefungují spravedlivé soudy, svoboda slova atd.).

Žáci si vybírali, kterému případu se chtějí věnovat, a v rámci každého případu měli na výběr ze dvou možností:  Napsat představiteli té země, aby daného člověka propustil nebo zbavil obvinění, nebo napsat přímo danému člověku, vyjádřit mu svou podporu a udělat mu radost obrázkem.

Žáky letos zaujaly především případy dvou nezletilých dětí, které jsou nespravedlivě vězněné v Bělorusku a Eritrei, protože se do nich dokázali snáze vcítit. Také je zaujal případ čínské novinářky, která je vězněná a mučená za podávání pravdivých informací o Covidu.

Před rokem jsme ve škole psali dopisy poprvé. Bylo moc prima, když jsme se potom během roku dozvěděli, že z vězení propustili tři z lidí, kterým jsme psali.

Datum vložení: 4. 1. 2022 7:19
Datum poslední aktualizace: 4. 1. 2022 7:26