Hromnice ve škole ⚡️

Hromnice nastávají 2. února přesně mezi prosincovým zimním slunovratem a březnovou jarní rovnodenností. Je to vlastně první svátek jara, které se k nám pomaličku blíží. Už je „o hodinu více“, jak říká známá pranostika.

My jsme si o Hromnicích také povídali a jako naši předkové zapálili hromničku. Ti ji zapalovali s prosbou o ochranu proti zlu, které může napáchat hrom s bleskem. Rozsvícená svíčka je také symbolem vítězství světla nad tmou, které postupně ubývá. Ve francouzské tradici je symbolem slunce kulatá palačinka, a tak je tam v tento den lidé připravují. Když je vyhazují do vzduchu, aby je otočili, v druhé ruce drží, také kulatou, minci. Když se otočení povede, přinese rok finanční zajištění. I to jsme zkusili. A docela se nám to dařilo.

Datum vložení: 6. 2. 2023 12:49
Datum poslední aktualizace: 6. 2. 2023 12:54