Vzkaz (v) lahvi

Je úkol v rámci celoročního projektu recyklohraní (www.recyklohrani.cz), do kterého jsme zapojeni.

Vzkaz by měl přinášet zprávu o tom, jak s ohledem na životní prostředí máme správně zacházet s plastovými obaly, jak a proč je třídit a jak je to s jejich recyklací.

My jsme si k tématu vymysleli příběh a ten jsme si ve třídě zahráli. Tady je (v druhé verzi jsme kamarády vyměnili za kamarádky, aby si zahráli všichni):

Čtyři kamarádi (Péťa, Džamál, Dan a Tobiáš) se vydají do lesa na piknik. Každý si nese PET láhev na pití. Láhve se jmenují: Filipínka, Bětka, Žaneta a Rozárka. V lese se kamarádi usadí a piknikují. Po vydařeném pikniku se vracejí zpátky domů. Džamál vyhodí vypitou láhev Bětku do lesa. Co se s ní stane? Než se rozloží, bude tam třeba 100 let. Anebo se třeba plastový kroužek, který má láhev na hrdle, zachytí nějakému zvířeti na noze nebo na zobáčku. Péťa vyhodí láhev Filipínku doma do smíšeného odpadu. Kde pak láhev skončí? Pravděpodobně na skládce, kde ji pak zahrabou do země a tam také zůstane alespoň 100 let. Dan se s lahví Žanetou vydá ještě za babičkou do Prahy a tam ji také hodí do směsného odpadu. Mají tam spalovnu, a tak láhev spálí – přemění se tak alespoň na teplo, které nás zahřeje. Tobiáš vyhodí láhev Rozárku do žlutého kontejneru na plastové odpadky.  Láhev se tak zrecykluje a vyrobí se z ní nějaké užitečné věci, třeba nové oblečení nebo dětské pleny nebo spacák nebo koberec. Recyklujte PET lahve, má to smysl.

Příběh jsme pak jako komiks nakreslili.

Také jsme porovnávali, kolik PET lahví se vejde do jedné krabice bez sešlápnutí a po sešlápnutí. Zjistili jsme, že rozdíl je veliký: po sešlápnutí se jich do krabice vejde až 3x tolik!

V průběhu roku se s recyklohraním pustíme i do dalších úkolů.

Datum vložení: 17. 10. 2022 18:00
Datum poslední aktualizace: 17. 10. 2022 18:04