PROJEKT JÓGA

Po dvou letech k nám do školy přijela paní Pavlína Kochová s projektem JÓGA, který měli naši žáci ve veliké oblibě.

V projektu jsme navázali na dříve probrané zásady chování (JAMA a NIJAMA), zopakovali je s žáky, kteří se projektu účastnili v minulosti. Každý z nich si dal sám pro sebe závazek, v čem se pokusí zlepšit v rámci sebekázně. (Budeme diskutovat po týdnu.) Potom jsme společně zpívali mantry.  Následovala práce ve 3 skupinách, žáci dostali kartičky s 10 slovy ve 3 jazycích – čeština, ukrajinština a sanskrt. Přiřazovali, co k sobě patří, hledali podobnost.

V tělocvičně na karimatkách jsme pokračovali praktickým cvičením – ásány (pozice), pranajáma (dýchání) a koncentrace. Potom nám paní Pavlína četla bajku z knihy „Budhovy pohádky“ od indického autora (klíčová slova jsme překládali do ukrajinštiny). K příběhu kreslili žáci obrázek a zamýšleli se nad příběhem – o žárlivosti a o tom, co z příběhu vyplývá za poučení: „Někdy snadno dopustíme, aby obavy a žárlivost zakalily náš úsudek. Moudrý člověk ví, že má ve svém srdci dostatek lásky pro každou živou bytost na světě.“

Každý z přítomných měl prostor vyjádřit vlastní názor, debatovat a ptát se na to, co ho zajímalo. Uváděli jsme vlastní zážitky a zkušenosti.

Datum vložení: 9. 6. 2022 16:25
Datum poslední aktualizace: 9. 6. 2022 16:28