Exkurze do vodárny a na čističku odpadních vod v Nechvalicích

V rámci našeho celoročního putování za tajemstvím vody jsme se autobusem vypravili do Nechvalic na exkurzi do tamní vodárny a čističky odpadních vod.

Na zastávce v Bratřejově nás přivítal pan starosta Jaroslav Mašek a hned na začátku nás mile překvapil: čekal na nás totiž s hasičským autem a dovezl nás až do vodárny. Do té se čerpá voda z nedalekých studní, upravuje se, aby splňovala požadavky na pitnou vodu, a pak potrubím míří do Nechvalic, Libčic a Mokřan. Zkoušeli jsme si představit, kolik je asi 25 kubíků, které se denně spotřebují. Poté, co obyvatelé vodu použijí a vypustí do kanalizace, se ocitne na čističce. Některé z nás zaskočil zápach, který jsme tam ihned ucítili. Nechvalická čistička používá pouze biologické čištění – někdy prý lidé tím, co do odpadu vypustí, užitečné bakterie zlikvidují. Zjistili jsme, že úprava vody na pitnou i čištění odpadních vod stojí spoustu peněz…. a také starostí. Není samozřejmost otevřít kohoutek a mít pitnou vodu, ani vypustit do přírody vodu vyčištěnou. Cestu zpátky do školy jsme nejdříve vyhledali na mapě a pak se šťastně vrátili kolem Počepického potoka.

Ještě jednou děkujeme panu starostovi za odborný výklad, čas i laskavost. Na cestu zpět jsme dostali ještě bonus – sladkou tatranku 😉

Datum vložení: 20. 11. 2022 16:58
Datum poslední aktualizace: 20. 11. 2022 17:06